Yaz Turları

Yazın Hangi Kültür Turlarına Gidilir?

Türkiye’de yaz ayları genelde sıcak ve nemle gelir. Yağış ve rüzgar olmadığında bunalabilirsiniz. Neyse ki kültür turlarına giderek sıcaktan birkaç günlüğüne veya bir haftalığına kaçmanız mümkün. Yazın hangi kültür turlarına gidilir? İşte öneriler…

Yaz Turları

Yaz Turları1. Batı Karadeniz turu: Bu tur, Safranbolu’dan Amasra’ya kadar ayrıntılı bir şekilde gezmenizi sağlar. Safranbolu’nun restore edilmiş ve sembol haline gelmiş kahverengi beyaz evleri, Cinci Hüseyin Efendi’nin eserleri, bastonlarıyla ünlü Devrek, Akça Su Kanyonu, Amasya Kalesi göreceğiniz yerlerden. Safranbolu lokumuyla ağzınızı tatlandırmayı unutmayın.

2. Uzun Karadeniz turu: Batı Karadeniz’in iklimi daha yumuşaktır ama Doğu Karadeniz yoğun yeşil bitki örtüsünden ötürü şiddetli yağış alır. Yağışların nispeten azaldığı Temmuz ve Ağustos ayları burayı gezmek için en ideal zamandır. Uzun Karadeniz turları genelde Samsun’dan başlar ve Artvine, bazen Batum’a kadar uzanır. Yeşile ve temiz havaya doyacağınız bir turdur. Sümela Manastırı, Ayder Yaylası ve Uzungöl envai çeşit duraklarınızdan birkaçı.

3. İyonya turu: İyonya İzmir ve çevresini kapsayan bir uygarlıktı. Bu turda Kuşadası, İzmir ve Pamukkale’yi ayrıntılı bir şekilde gezme fırsatı elde edeceksiniz. Selçuk’taki Efes Antik Kenti ve Şirince köyü ile Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti de dahil.

4. Likya turu: Yaz aylarının en keyifli turlarından biri. Fethiye’den Kaş’a kadar ver elini Likya uygarlığı… Bu turlarda birçok tekne turu da sizi bekliyor. Ölüdeniz On İki Adalar tekne turu, Dalyan tekne turu ve Kekova tekne turu. Dalyan turunda kayalara oyulmuş kral mezarlarının yanı sıra şanslıysanız caretta carettaları görebilirsiniz. Kekova’da batık kentin etkileyici görüntüsü aklınızdan çıkmayacak. En popüler yaz turlarındandır.

Yazın hangi kültür turlarına gidilir5. Karya turu: Marmaris ve Datça’yı kapsar. Marmaris ve Datça kıyılarındaki muhteşem büklerde denize girme imkanınız var. Knidos Antik Kenti ve plajı, Kızkumu Plajı ve İztuzu Plajı’nda da deniz molası var. Tabii tekne turlarında da. İçmeler tekne turunda Marmaris kıyılarını ve açıklarını fethedeceksiniz. Dalyan tekne turu ve Gökova tekne turu da var. Jeep safari turu da programa dahil.

6: Pamfilya turu: Kemer, Side ve Alanya, hepsi bu turun içinde. Eğirdir Gölü, Düden Şelalesi, Kemer tekne turu, Phaselis Antik Kenti, Perge Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti, Manavgat tekne turu, Çıralı, Olympos, Tahtalı Dağı, teleferik gezisi, Alanya Kalesi, Alanya tekne turu, Damlataş Mağarası, Kurşunlu Şelalesi tur programına dahil olan ayrıntıların sadece bir kısmı.

Yaz aylarında Kapadokya turları, Eskişehir turları ve Beypazarı turları da tercih edilebilir ama bu bölgeler kurak bir iklime sahip olduğu için yakıcı sıcak olabilirler. Sıcak sizi aşırı bunaltmıyorsa ve sıcaktan korunabilirim diyorsanız GAP turları da yaz aylarında düzenleniyor. Sıcaktan etkileniyorsanız bu turları sonbahara veya ilkbahara bırakmanız daha iyi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir