trilye-turu

Trilye Turu

Kültür turları yılın her zamanında tercih edebileceğiniz eksiksiz bir tatil seçeneği. Havaların soğuduğu zamanlarda kısa süreli ve yakın mesafeli turlar daha fazla tercih ediliyor. Trilye turu da size güzel bir alternatif sunacak.

Trilye TuruTrilye veya Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir belde. Marmara Denizi kıyısında yer alır. Tarih boyunca Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. Bir ara Zeytinbağı adını alan belde eski adına geri dönmüştür. Eski evler ve deniz manzarasıyla çok hoş bir atmosferi bulunan Trilye’de görebileceğiniz tarihi yapılar Kemerli Kilise, Dündar Evi, Taş Mektep, Fatih Camii, Medikion Manastırı, Batheos Rhyakos Soteros Manastırı (Aya Sotiri), Osmanlı Hamamı (Avlulu Hamam), Kapanca Limanı, Rum mezarlığı, Sofalı Çeşme, eski Türk merzarlığıdır. Mudanya’da Mudanya Mütareke Evi Müzesi ve Kumkaya Kilisesi gezilebilir. Trilye’de de, Mudanya’da da balıkçılık yapılmaktadır.

İznik, eski çağlarda Nicea diye anılır. İncil’de İsa’nın insan mı tanrı insan mı olduğunun tartışmasının yapıldığı İznik Konsey’i bu ilçede gerçekleşmiştir. Günümüzde bu konseyden kalan çok az iz vardır. İznik Gölü muhteşem manzarasıyla İznik’i süsler. Etrafında yürüme yolu, mesire yerleri ve çay bahçeleri vardır. Keyifli zaman geçirme garantili. İznik’te Ayasofya Camii, Yeşil Camii ve Süleyman Paşa Medresesi ve bulunur. İznik çinisinin ünü dünyayı aşmıştır. Nasıl yapıldığını görmek ve hediyelik eşya almak için çini atölyelerine gidebilirsiniz.

Cumalıkızık Bursa’nın küçük sevimli bir köyüdür. İki sokağa ayrılan meşhur yolunda, Safranbolu ve Odunpazarı’ndaki gibi restore edilmiş eski evler sıra sıra dizilmiştir. Cumalıkızık’ta köy halkının yaptığı doğal reçelleri ve doğal olarak topladıkları balları es geçmeyin, evinize alabildiğiniz kadar alın.

Turda muhtemelen göreceğiniz başka yerler arasında Saitabat Şelalesi, Ulu Camii, Tarihi Kapalı Çarşı ve Tophane de bulunuyor.

Ekonomik kültür turları tatilcilerin en çok tercih ettiği tatil türlerinden biri. Kültür turları özü itibarıyla zaten ekonomiktir. Seçilen bir bölge belli bir zaman zarfında bütün doğal, tarihi ve kültürel ayrıntılarıyla gezilir. Bu geziye ulaşım ve konaklama dahildir. Dolayısıyla oradaki yemekleriniz ve hediyelik eşyalarınız dışında masrafınız olmaz. Türkiye’nin hemen her yerine düzenlenen kültür turları bulabilirsiniz. En popüler kültür turları arasında Kapadokya turu, Batı Karadeniz turu ve Eskişehir Odunpazarı turu sayılabilir. Yurtdışı turları da aslında büyük ölçüde kültür turlarıdır.

Yakın bölge turları veya hafta sonu turları yapmak isterseniz Marmara Bölgesi’nde çokça seçeneğiniz var. Kocaeli, Sapanca, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir