taksim

Taksim Turu İle İstanbul’u Keşfedin…

İstanbul’un kozmopolit haline belki de en yakışan yeri Taksim’dir… 24 saat 7 gün boyunca hiç durmak bilmeden süren hareketliliği ve kalabalıklığıyla Taksim, yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Beyoğlu semtinde yer alan Taksim; Harbiye, Nişantaşı, Osmanbey, Şişli, Mecidiyeköy, Şişhane, Kasımpaşa, Unkapanı, Yenikapı, Dolmabahçe, Beşiktaş, Nişantaşı ve diğer yerlerle komşu durumundadır. Ulaşım bakımından merkezi bir nokta olan Taksim’e kolayca ulaşabilir. İstanbul şehir dokusunu hala yaşatan bu güzel semtte konaklamak isterseniz Taksim Otelleri sizlere yardımcı olacaktır.

Taksim gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Taksim ilk olarak Fransa Büyükelçiliği’nin buraya taşınmasından sonra gelişmeye başlamıştır. Taksim’deki ilk mimari eser ise, Taksim Maksemi denilen su binasıdır. Dönemin padişahı tarafından Belgrad Ormanın’da bulunan sular, kemerler ve depolar sayesinde getirilerek İstanbul’un su sorunu çözülmüştür. Daha sonra, şu anda Talimhane olarak geçen yere Topçu Kışlası açılmıştır. Yine Taksim’de hala varlığını sürdüren Gümüşsuyu Askeri Hastanesi açılmıştır. Kışlanın yıkılmasından sonra Gezi Parkı ortaya çıkmış, Atatürk Kültür Merkezi ise 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılarak, Taksim’e kültürel açıdan yeni bir açı kazandırmıştır.

taksim fransız sokağı

Osmanlı zamanında genellikle yabancı kökenli vatandaşların evlerinin bulunduğu Taksim, zamanla otellere ve farklı eğlence mekanları, konsolosluklar, mağazalar ile dolmaya başlamıştır. Cumhuriyet Anıtı’nın eklenmesiyle, Taksim tam olarak bir meydan haline gelmiştir. Yayalara tamamen açılan Taksim Meydanı, dünyanın en eski 2. metrosu olan Şişhane-Karaköy metrosu ve 2000’de açılan Taksim-Levent metrosu ile tamamen merkezi hale gelmiştir.

Taksim simge yapılarından St. Antuan Kilisesi 1230 yılında Galata civarından kurulmuştur. Bir çok yangın atlatan kilise daha sonra, Beyoğlu üzerinde bulunan son yerine 1906 yılında Mimar Gulio Mongeri tarafından inşaa edilmiştir. Taksim’de gezerken bir fotoğraf çekilin deriz. Atlas Pasajı ise, Taksim’in dikkat çeken alışveriş merkezlerinden biridir. 1877’de yapılan tarihi bir binada bulunan pasajda meşhur Atlas Sineması’da bulunur. Buradan yakınlarınız için hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Pasajlarıyla ünlü olan Taksim’de diğer güzel bir pasaj ise, El Hamra’dır… Osmanlı Neoklasik döneminden kalan pasajda mutlaka gezmelisiniz. Markiz Pasajı ise hem alışveriş hem de bir market tarzında olan şık bir pasajdır. İçerisinde bulunan Markiz Pastanesi’ne mutlaka uğrayın deriz.

Taksim’de Beyoğlu Çikolatası yemeden, Fransız Sokağı’nda akşamüstü bir kahve içmeden, meydandan başlayıp Şişhane’ye kadar yürümeden, Karaköy’e Tünel ile inmeden dönmeyin deriz!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir