Ucuz Kültür Turları

Sonbaharda Hangi Kültür Turlarına Gidilir?

Sonbaharda havalar biraz serinler, yazın yakıcılığı azalır. Ama son yıllarda mevsimler değiştiği için Eylül, hatta Ekim ayı da yaz gibi yaşanabiliyor. Bunun bir avantajı: Yaz tatiline gidilebilecek yerlere hala gidebilirsiniz, hem de okullar açılmışken ve kalabalık azalmışken. Kültür TurlarıBirkaç günlük tatile de çıkabilirsiniz, uzun bir tatile de. Her şey size bağlı. Sonbaharda hangi kültür turlarına gidilir, birkaç öneri verelim.

1. GAP turları: Güneydoğu Anadolu Bölgesi yaz aylarında epey sıcak olur ama sonbaharla birlikte kıvama gelir. GAP turları birçok eski ve gizemli uygarlığın izini sürmenizi sağlar. Adıyaman’da Nemrut Dağı’na çıkıp heykeller, kral ve ailesinin mezarlarını ve Karakuş Tümülüs’ünü görebilirsiniz. Tur Diyarbakır ve Mardin’e kadar uzanıyor. Mardin Kapı, Dicle, Cahit Sıtkı Tarancı’nın evi, Hasankeyf, Midyat, Şanlıurfa Balıklı Göl, dünyanın ilk üniversitesine ev sahipliği yapmış olan Harran, Zeugma Antik Kenti, Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı, medeniyetler beşiği Antakya’daki Mozaik Müzesi, St. Pierre Kilisesi ve Tarsus duraklarınız arasında.

Sonbaharda Hangi Kültür Turlarına Gidilir2. Kapadokya turları: Nevşehir ve çevresindeki Ürgüp Göreme bölgesi rüzgarın ve yağmurun yıllar boyu şekillendirdiği peri bacalarıyla meşhur. Kısa turlarda Üç Güzeller’i, Ihlara Vadisi’ni, Yeraltı Şehri’ni ve Avanos’u muhakkak görürsünüz. Ama uzun turlarda daha ayrıntılı olarak gezebilir, ilk Hristiyanların peri bacalarında konakladıkları yerleri görebilirsiniz.

3. Trilya turu: Trilya uygarlığı İznik ve Bursa civarını kapsıyordu. İznik Gölü, Ayasofya Müzesi, Yeşil Camii, Cumalıkızık, Saitabat Şelalesi, Ulu Camii, Tarihi Kapalı Çarşı, Mudanya, Kumkaya Kilisesi ve Trilye’yi görebileceğiniz bir hafta sonu turu.

4. Frigya turu: Bu turda Kütahya ve Afyon illerinin hayran verici ayrıntılarını görebileceksiniz. Germiyan Sokağı, Kütahya Kalesi, Hıdırlık Tepesi, ikinci Efes olarak bilinen Zeus Tapınağı, Ayazin Köyü, Midas Antik Kenti, seramik atölyeleri ve Frig Vadisi sizi büyüleceyecek.

Ucuz Kültür Turları5. Likya turu: Fethiye ve Kaş arasındaki bölgeyi kapsayan bu tur Eylül ayında hala çok güzeldir. Hatta birçok tatilci özellikle Eylül’ü tercih eder. Dalyan, On İki Adalar ve Kekova tekne turları da cabası.

Likya turu dışında Karya turu Pamfilya turunu da Eylül ayında keyifli geçirebilirsiniz. Karya turu Datça ve Marmaris bölgesini, Pamfilya turu Kemer, Side ve Alanya bölgesini gezdirir.

Sonbaharda Karadeniz turları da düzenlenir, hatta epey indirimlidir. Ama Karadeniz iklimi oldukça yağışlı olduğu ve yazın bile sağanaklara rastlandığı için sonbahar aylarında gezerken zorlanma olasılığınız var. Karadeniz’i Temmuz başından Ağustos ortasına kadar tercih etmeniz daha keyifli gezebilmenizi sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir