Sapanca Maşukiye Turu

Sapanca Maşukiye Turları

Sakarya ile sınır olan bölge, Sapanca gölünün kıyısında ve Kartepe zirvesinin eteklerinde çok özel bir konuma sahiptir. Bu özel konumu yüzünden her mevsimi ayrı güzel yaşamaktadır. Şehrin kalabalığından, gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak için çok uygun bir yerdir. Günübirlik Sapanca Maşukiye turu yaparak kısa süreli kaçamaklarla yenilenmiş bir şekilde dönebileceğiniz yerdir.

Sapanca Maşukiye Turu

Ayrıca dağ turizmine de elverişli olan bölge yılın her dönemi ziyaretçiler ağırlamaktadır. Harika bir doğal örtüsü olan bu bölgede çam ağaçları, ıhlamur ağaçları ve çiceklerin arasından Kuzu Yaylası’na çıkıp temiz havayı içinize çekip, harika bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Üstelik kış sporlarının yapılabildiği ve deniz manzarasına sahip birkaç dağdan biri olma özelliğini taşıyan Kartepe, oldukça rağbet gören bir yer haline gelmiştir. Kartepe gelişen konaklama imkanları, kayak pistleriyle kış ayları için turizm merkezi haline dönüşmektedir.

Kartepe, İstanbul’a 120 km, İzmit’e 37 km, Maşukiye’ye 17 km uzaklıktadır. Sapanca Gölü’nün çevresinde yürüyüş yolu ve çay bahçeleri keyifli anlar için uygun bir yer olacaktır. Alabalık restoranları lezzet düşkünleri için oldukça iyi hizmet vermektedirler. Ayrıca fotoğraf çekmeyi sevenler için, muhteşem kareler yakalayabilecekleri doğal güzellikleri ile Maşukiye iyi bir kültür turu olacaktır.

Dereleri, yeşili, kuş sesleri ile birlikte kendinizi doğanın içinde bulacağınız bu yer size doğaya dair her şeyi yapabilme imkanı sunan nadir bölgelerden biridir. Köy kahvaltısıyla güne başlayıp arkasından gelen doğa yürüyüşü ile birlikte günlük hayatın stresini çok geride bırakarak güne başlayacaksınızdır. Üstelik ailece pinik yapmak isteyenler günlük bir masa tutup burada mangallarını yakıp, etlerini pişirip, aileleri ile harika bir gün geçirebilirler. Biraz eğlence ararsanız eğer arkadaşlarınızla Paintball oynayabilirsiniz. Yanık Köyü’nde ATV ile tura da çıkabilirsiniz. Atlı Bahçe ve Dorat Çiftliği gibi tesislerde ata binebilirsiniz. Sapanca Maşukiye kültür turu için konum itibariyle de gerçekten harika bir bölgedir. Sapanca Gölü’ne karşı doğanın eşsiz güzelliğini izleyerek çayınızı yudumlayacak ve huzuru hissedeceksinizdir. Hatta deniz bisikletine binerek Sapanca Gölü ile daha da iç içe olabilir, su kayağı yaparak eğlenceli anlar yaşabilirsiniz. Yemek konusunda zengin seçeneğe sahip tesisler ile sunduğu harika lezzetleri günübirlik gelen ziyaretçilerin dillerinden düşüremediği bir Maşukiye özelliğidir. Sapanca’da daha uzun kalacağım ancak nerede konaklayacağım derseniz Güral Sapanca sizin için bir seçenek olabilir. Böylece Sapanca gezinizin yanı sıra termal seçeneklerden de yararlanmış olursunuz.

güral sapanca

Maşukiye’ye giderken ya da dönerken civar köylerden gelen yol üstünde bulunan taze sebze ve meyve satan tezgahları göreceksinizdir. Burada Çerkes peyniri çok meşhurdur mutlaka almanızı tavsiye ederiz. Maşukiye’nin adı “maşuk”tan yani aşıktan gelir. Belki aşıkların yeri olduğu için belki de buraya gelenlerin buraya aşık olmasından dolayıdır bilinmez ama Maşukiye, kültür turları arasında günübirlik gidip huzur ve keyfi doğanın içinde yaşayabileceğiniz harika bir yerdir. Maşukiye’nin güzelliklerini görüp yaşadıktan sonra kesinlikle bu günübirlik ziyaretlerinizi sıklaştırmak belki daha uzun süreli konaklamak için gitmek isteyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir