Pamfilya Turu

Pamfilya Turları

Tarih her zaman insanların ilgisini çekmiştir… Ama antik çağ her zaman daha çok ilgi çeker. İşte bu nedenle geziler, antik kentler ve antik yaşam tarzını görmek için yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Pamfilya Turu‘dur.

Pamfilya Turları‘na gideceksiniz, Pamfilya hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir…

Pamfilya Likya ve Klikya antik kentlerinin arasında kalır. Pek çok ırkın geldiği yer anlamına gelen şehir, bu özelliği ile tanınmaktadır. Pamfilya’nın doğusunda Alanya, batısında Antalya ve Side, Aspendos, Sillyon ve Perge kentleri vardır. Pamfilya turları ile bu şehirleri ve daha bir çok eşsiz yapıyı gezeceksiniz.

Pamfilya Turu

Pamfilya turumuza öncelikle Antalya’ya gelerek Kurşunlu Şelalesi ve Düden Şelalesi’ni gezerek başlıyorsunuz. Kurşunlu Şelalesi’nde su 18 metre gibi bir yükseklikten akar. 7 adet küçük göl, birbirine bağlanır. Dünden Şelalesi ise, Lara plajına doğru akar. Bu iki muhteşem şelaleyi görmek için dünyanın pek çok yerinden yerli ve yabancı turist gelmektedir. Şelalelerin bulunduğu alanda ayrıca hayvanat bahçeleri, parklar, bahçeler, kafeler ve restaurantlar bulunmaktadır. Buradan Antalya’ya geçiyoruz. Hadrianus Kapısı, Yivri ve Kesik minare, Kale içi, Antik Yat Limanı ve Konyaaltı Plajı burada görebileceğiniz yerler arasındadır. Özellikle Hadrianus Kapısı, sizi görkemiyle büyüleyecektir. Dönemin Roma İmparatoru Hadrianus’un doğu seyahatinde bu şehre uğramasıyla adına yapılmış bir kapıdır. Surların yıkılmasıyla ortaya çıkmıştır. Üzerindeki bitki ve çiçekler model olarak Antalya’da yaşayan bitki ve çiçeklerden ilham almıştır. Daha önce yıkılsa da, restore edilerek bugün ki görünümünü almıştır.

Diğer gün ise, kahvaltıdan sonra Side Antik Kenti‘ne doğru büyülü bir yola çıkacaksınız. Burada ilk başta Manavgat Çayı’ndan getirilen suyla beslenen kentin su kemerleri dikkat çeker. Kemerler bir çeşmeden birleşir. Bu çeşmede zamanında nişler, heykeller bulunmaktaydı. Burada bir de küçük liman bulunmaktadır. Dalgakıranlar hala bu limanda yılların yorgunluğunu atmaktadır. Side Antik Tiyatrosu ise dünyanın en iyi akustiğine sahip tiyatrosudur. İki tepe üzerine kurulan tiyatro bir yamaca yaslanmamış aksine bir temel üzerine inşaa edilmiştir. 15 bin kişi kapasitesine sahiptir. Agora ise dükkanlarla çevrilidir. Burada şehri ileri gelenleri siyaset ve sosyal olayları tartışır ve korsanlarda getirdikleri esirleri satmaya çalışırlardı. Buradan Apollon Tapınağı’nada geçebilirsiniz. Güneş Tanrısı Apollon adına yapılan tapınak, dünyanın yedinci harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Tapınaktan sonra Manavgat Şelalesi‘ne geçebiliriz. Bundan sonra tekne turu ile Titreyen Göl, Manavgat Çayı ve ada ağzında yüzme keyfine varabilirsiniz.

Pamfilya Kültür turları

Bİr diğer gün ise Alanya’ya gelerek şehir turunun ardından Dim Çayı’nda öğle yemeği yiyebilirsiniz. Ardından Antalya Kalesi‘ne gidilecektir. Bu kale daha önce Helenistik Çağ’dan gelmiş olsa da Alaaddin Keykubat tarafından geliştirilip, büyütülmüştür. Keykubat sarayınıda buraya yaptırmıştır. Oldukça büyük olan kalenin önceden etrafında ev olsa da bugün merkeze uzaktır. Kaleden sonra Damlataş Mağarası‘na geçiyor ve doğa ananın eşsiz güzelliğine hayran kalıyoruz. Bir ocak için patlatılan dinamit sonrası keşfedilen mağara ziyaretçilerini adeta büyüler. Mağara 10-15 senede oluşmuştur. Kireç taşının erimesiyle düşen damlalar akarken donar ve sarkıtlar oluşur. Kışın 6 ay damlasa da yazın bu olmaz. Dünyanın pek çok yerinden astım hastasına şifa olan Damlataş oldukça ünlüdür. Mağaradan sonra Kleopatra’nın da banyo yaptığı Kleopatra Plajı’nda yüzüp, güneşlenebilirsiniz. 5. Kemer’e, 6. gün Köprülü Kanyon’da rafting yapacak olan bu Kültür Turu’nda oldukça fazla şey öğrenecek ve fazlaca dinlenip, göreceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir