Likya

Likya Turu

Turizm dilinde Türkiye’nin Ege Akdeniz kıyıları eski çağ uygarlıklarına göre adlandırılır ve ona göre turlar düzenlenir: Likya turu, Karya turu, İyonya turu, Pamfilya turu… Bu turlarda bölgedeki uygarlığın izlerini sürerken, bir yandan doğal manzaraların tadını çıkarır, diğer yandan burada yaşamış insanların yerine koyarsınız kendinizi, o zamanlarda burada hayatın nasıl idame ettirildiğini düşünürsünüz. Bu yüzden bu turlar kültür turları sayılır.

Likya turu, Karya’yla Pamfilya arasında kalan, Fethiye Körfezi’nden Antalya Körfezi’ne kadar olan bölgeyi kapsar. Fethiye, Dalyan, Kaş, Kekova bu rüya gibi turda geçeceğiniz beldeler arasında. İsterseniz gezip görme şansına erişeceğiniz yerlerden biraz bahsedelim.

Okaliptüs ağaçlarından örülmüş Aşıklar Yolu’nda yürüyüp sevdiğinize benzeyen bir ağaca sarılabileceksiniz. Dünyanın en çekici plajı seçilen Kaputaş Plajı’nı da görme şansı elde edeceksiniz. Yukarıdan turkuvaz rengine hayran olup aşağıda yüzerken çılgın dalgalarla çok eğleneceksiniz. Patara Plajı’nın engin kumlarında yürüdükten sonra Patara Antik Kenti’ni görebileceksiniz. Alabildiğine durgun ama bir o kadar da tertemiz olan Ölüdeniz Lagünü’nde yüzme keyfini tadabilirsiniz. Tur programında zaman varsa Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlayabilirsiniz. Kayaköy’de yürüyüp fotoğraf çekebileceksiniz. Doğal güzelliğiyle büyüleyen Saklıkent Vadisi’nin güldür güldür akan serin sularında ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Kanatlı at Pegasus’un yaşadığı rivayet edilen Tlos Antik Kenti’nde Likya uygarlığının en eski izlerine rastlayabilirsiniz.

Günübirlik Tekne Turları

Likya TuruLikya turunun olmazsa olmazlarından biri de günübirlik tekne turları. Gökova tekne turu durakları Gelibolu Adası, Sualtı Mağaraları Koyu, İncekum Plajı, Sedir Adası, Kleopatra Plajı ve Lacivert Koy. Oniki Adalar tekne turu durakları Yuvansu, Akvaryum Koyu, Yaz Limanı, Yassıcalar ve Kızılada. Kekova tekne turu durakları Tersane Koyu, Hamidiye Koyu, Kekova Adası ve Batık Şehir Dolishiste. Dalyan tekne turu durakları Çamur Termali, Dalyan Kanalı, Kaya Mezarları ve İztuzu Plajı. Ölüdeniz tekne turu durakları Belcekız Plajı, Kelebekler Vadisi, Akvaryum Koyu, Darboğaz Koyu, Nicholas Adası, Soğuksu Koyu ve Develi Plajı.

Sedir Adası’ndaki Kleopatra Plajı’nın kumlarının özel olduğunu ve korumaya alındığını, Kekova’nın yüzyıllar önce depremle yıkıldığını ama turkuvaz denizinin güzelliğinden hiçbir şey kaybetmediğini, Dalyan Kanalı’nda mavi yengeç ve Caretta carettalar bulunduğunu, İztuzu Plajı’nın Caretta carettaların üreme alanlarından olduğunu, Çamur Termali’nin şifalı çamurlarının dünyanın dört bir yanından turistleri bölgeye çektiğini, Kelebekler Vadisi’nde ender Akdeniz kelebeklerinin bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bu kadar yeri oldukça uygun fiyatlara görme fırsatı sunan Likya turları tatilcilerin gözbebeklerinden. Bir haftada bir ömürlük hatıra edinmek için haydi Likya turlarına!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir