cropped-kapadokya.jpg

Kurban Bayramı Turları

Kurban Bayramı’na sayılı zaman kaldı. Güzel bir tatil imkanı sizi bekliyor. Sonbahar deyip geçmeyin. Daha az sıcak, daha az kalabalık ve daha düşük fiyatların tadını çıkartmak istemez misiniz? Kurban Bayramı turları hem ekonomik hem de keyifli fırsatlar sunuyor.

Kültür turları hedeflenen bir bölgeyi en ince ayrıntısına kadar gezmenize olanak tanıyan turlardır. Gittiğiniz yerin doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve kültürel özellikleri bu ayrıntılara dahildir. Ulaşım ve konaklamanın dahil olması sayesinde tur oldukça ekonomiktir. Program da hazır olduğu için tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp turun tadını çıkarmaktır.

Kurban Bayramı’nda katılabileceğiniz kültür turlarından birkaç örnek verelim.

Kültür Turları

Batı Karadeniz turuBatı Karadeniz turu: Bu tur iki günlüğüne tam anlamıyla nefes almanızı sağlayacak. Batı Karadeniz, Karadeniz’in geri kalanına nazaran daha az yüksek ve daha az yağışlıdır. Böylece hemen her mevsim rahatça gezilebilir. Batı Karadeniz turu için de bir hafta sonunu ayırmanız yeterli. Tur, Amasra’ya kadar devam eder. Ege Akdeniz kıyıları hep daha popüler ama Amasra’daki muhteşem manzarayı görünce fikriniz biraz değişebilir.

Uçaklı Karadeniz turu: Doğu Karadeniz yeşilliği, yükseltileri, akarsuları, kalıntılarıyla eşsiz bir coğrafyadır. Uçaklı Doğu Karadeniz turu tercih ettiyseniz başlangıç noktanız Trabzon. Turun kapsamına göre Artvin’e veya Batum’a kadar uzanabilirsiniz. Trabzon Sümela Manastırı, Ayder Yaylası ve daha birçok unutulmaz yeri görme şansı bulacaksınız.

Kapadokya turuKapadokya turu: Ürgüp Göreme çevresindeki peri bacaları yüzyıllardır rüzgar ve yağmurla şekilleniyor. Heraklit’in “Aynı nehirde ikinci defa yıkanamazsınız” dediği gibi bir peri bacasını bir dahaki sefere daha değişmiş bulursunuz. Ihlara Vadisi, eski yerleşimler, Yeraltı Şehri, Üç Güzeller ve Avanos duraklarınızdan bazıları. Bu tur için haftasonunuzu veya üç gününüzü ayırmanız yeterli.

GAP turu: Sonbaharla birlikte ilgilenenlerin arttığı GAP turları Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde etkileyici bir tatil yapmanızı sağlar. Kurban Bayramı’nda tatile daha uzun vakit ayırmayı dilerseniz bu tura katılabilirsiniz. Diyarbakır, Mardin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa manzaraları ve lezzettleriyle bağımlılık yapabilir, aman dikkat!

Eskişehir Odunpazarı turu: Bu tur için bir hafta sonu yeterli. Kurban Bayramı boyunca tatil yapmayıp küçük bir mola vermek isteyenler için ideal. Eskişehir’in adında eski geçiyor ama eski Eskişehir evlerinin bulunduğu yer Odunpazarı. Burası Safranbolu gibi sıkı bir restorasyondan geçti ve şimdi rengarenk bir şekilde ziyaretçileri karşılıyor. Eskişehir’de etkileyici yeni yapılar da var. Bunlardan biri Kent Park. Burada yapay bir ada, yapay bir göl ve yapay bir plaj var. Ama gölde yüzen balıklar tamamen gerçek! Sazova Bilim ve Kültür Park’ında devasa masal şatosu, korsan gemisi, Devrim arabasının yanı sıra çocukların deney yapabileceği bir bina da mevcut.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir