Beypazarı Turu

Kasım’da Kültür Turları

Kasım’da değerlendirebileceğiniz uzun tatiller olmasa da sonbaharın bu son ayında hafta sonlarını kullanarak tatil yapabilirsiniz. Hava şartlarına en uygun tatil şekli ise kültür turları. Kasım ayında kültür turları tatilinizi en güzel şekilde değerlendirmenizin anahtarı.

Kapadokya turuKültür turları isterseniz bir hafta sonu isterseniz kocaman bir hafta boyunca programa alınan bölgeyi tarihsel, doğal ve kültürel bütün özellikleriyle tanımanıza olanak veren bir turizm etkinliğidir. Bol bol gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi sevenler için biçilmiş kaftandır. Ekonomik kültür turları bu turların tamamına yayılabilecek bir kavram çünkü konaklama ve ulaşımın dahil olduğu bu turlar zaten oldukça hesaplıdır.

Kasım’da gidebileceğiniz kültür turlarından birkaçı:

Kapadokya turu: Sıcaklardan ve kalabalıklardan sıyrılan Kapadokya’nın en güzel zamanları arasında sonbahar ayları yer alır. Yağmur ve rüzgarın kadim zamanlardan beri şekillendirmeye devam ettiği peri bacaları mutlaka görülmeli. Meşhur Avanos çömleklerinden ve şaraplarından satın alabilirsiniz. Hava şartları elverişliyse sıcak hava balonuna da binebilirsiniz.

Bolu Abant turu: Bolu, Abant Gölü Milli Parkı ve Yedi Göller Milli Parkı’nın dört mevsimi birbirinden güzel. Abant ve Yedi Göller koruma altında olduğu için hemen yakınlarında tesis yok. Ama zaten turla gideceksiniz. Sonbaharda envai çeşit ağacının farklı renklerde kuruyan yapraklarının oluşturduğu manzara kaçırılmamalı.

Batı Karadeniz turu: Doğu Karadeniz kadar yağış almayan Batı Karadeniz, sonbahar aylarında da oldukça keyifli. Safranbolu’dan Amasra’ya kadar hem doğal hem tarihi ayrıntılarla bezeli bu turu kaçırmayın. Bir hafta sonunuzu ayırmanız yeter.

Eskişehir Odunpazarı turu: Anadolu kentleri arasında Avrupailiğiyle dikkat çeken Eskişehir’de restore edilmiş Odunpazarı evlerinden Kent Park’taki yapay ada ve yapay Beypazarı Göynük turukumsala, Sazova Bilim ve Kültür Parkı’ndaki şatoya, korsan gemisine ve buharlı trene kadar birçok şey sizi kendine hayran bırakacak.

Beypazarı Göynük turu: Beypazarı da Safranbolu ve Odunpazarı gibi restore edilmiş eski evleriyle sevimli bir yer. Ayrıca Beypazarı kurusu da Yüzüklerin Efendisi’ndeki elflerin lembas ekmeğine benzerliğiyle şaşırtıyor. Göynük’te ise birçok tarihi eseri gezip görebileceksiniz.

Bu turlar genelde 2-3 günlük olduğu için, yorulmam derseniz bir tatilde birkaç tura katılarak hareketli bir zaman geçirmeniz de mümkün.

Son bir not: Özellikle Kasım aylarında çıkacağınız kültür turlarına çıktığınızda yanınıza, rahat ve su geçirmeyen ayakkabı ile değişken olabilecek hava durumuna karşı hırka, ceket veya mont almayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir