Batı Karadeniz Turu

Karadeniz Turları

Karadeniz turları size Karadeniz Bölgesi’ni ayrıntılı bir şekilde gezdiren kültür turlarıdır. Ama Karadeniz uzun ve ayrıntılı bir bölge olduğu için Batı Karadeniz turları ve Doğu Karadeniz turları ayrılabilir veya diğer kültür turlarından farklı olarak Uzun Karadeniz Turları olarak düzenlenebilir.

Kültür turları genelde 3-4 günlük turlardır. Konuklarına hedeflenen bölgeyi en ince ayrıntısına kadar gezdirmeyi ve tanıtmayı amaçlar. Bu turlar ulaşımı ücretsiz sağlayarak ve uygun otellerde konaklama ayarlayarak uygun fiyatlar sunar. Böylece konuklar hem ekonomik bir tatil yaparken hem de seçtikleri bölgenin doğal güzelliklerini ve tarihi eserlerini ziyaret ederler, oraya özgü kültürü, sanatları ve gıdaları tanırlar.

Batı Karadeniz Turu

Batı Karadeniz turu daha az vakti olan konuklara yöneliktir ve daha uygun fiyatlar sunar. Bu tur İstanbul’dan Amasra’ya kadardır. Safranbolu’ya vardığınızda meşhur Safranbolu evlerinin yanı sıra Yörük Köyü, Tarihi Çamaşırhane, Sipahioğlu Konağı, Hıdırlık Tepesi, Kaymakamlar Evi, İzzet Mehmet Paşa Camii, Akça Su Kanyonu, Demirciler Çarşısı, Yemeniciler Arastası ve Köprülü Mehmet Paşa Camii göreceğiniz yerlerden. Verilen yemek molalarında Karadeniz’e has lezzetler tatmanız mümkün. Safranbolu’da Cinci Hanı, Cinci Hamam, Safranbolu Kalesi ve Saat kulesini de göreceksiniz. Safranbolu lokumlarından tatmayı unutmayın. Amasra’da Bakacak Tepesi, Amasra Kalesi, Fatih Camii, Kemere Köprüsü ve Küçük Liman’ı ziyaret edeceksiniz. Daha sonra, hayran olacağınız yöresel tek kırma ürünleri ve Devrek bastonlarından satın alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Uzun Karadeniz Turu

Karadeniz TurlarıUzun Karadeniz turu kültür turları arasında en uzun süreli olan turlardandır. 7-8 gün sürer. Bu turlara Batum eklenince Batum konaklamalı uzun Karadeniz turu adını alırlar. Batum için bir günlük pasaran belgesi almanız yeterli ama kimliğinizin yanında olması ve kimlik bilgilerinizin tam olması gerekli. Bu turda da Amasra’yı göreceksiniz. Sonra Samsun’da Arkeoloji-Etnografya Müzesi, Atatürk Anıtı’nı; Trabzon’da Ayasofya Müzesi, Uzungöl, Altındere Milli Parkı, Meryemana Deresi, Sümela Manastırı’nı (Ayazma, Kaya Kilisesi, Su kemerleri, kaya fresklerini); Rize’de Fırtına Vadisi, Fırtına Deresi, Ayder Yaylası, Gelintülü Şelalesi’ni ziyaret edebileceksiniz. Trabzon’daki kazaziye ve telkari eserleri ile meşhur Rize bezi ürünlerinden hatıralık satın almadan dönmeyin.

Doğu Karadeniz’i merak eden ama o kadar uzun vakti olmayan konuklar uçaklı Karadeniz turlarını tercih edebilirler. Bu turlar genelde uçakla Trabzon’a gelip Doğu Karadeniz’i gezdikten sonra Samsun’dan geri dönmeyi kapsar. Tur böylece 5 güne kadar düşer.

Karadeniz, yemyeşil doğal cennetleri ve akıllara durgunluk veren tarihi eserleriyle her zaman gidilip görülmeyi hak eden bir bölge. Karadeniz turlarını takipte kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir