Kapadokya (2)

Kapadokya Turları

Kapadokya turları Nevşehir, Ürgüp, Göreme yörelerini kapsayan ve 60 milyon yıl önce oluşup yağmurla rüzgarın günümüze kadar şekillendirdiği peribacaları başta olmak üzere birçok doğal güzelliği görmenize olanak tanıyor.

Kapadokya TurlarıKapadokya turları, kültür turları arasında yer alır. Kısa bir ara vermek her türlü tatil elbette ama kültür turları daha ayrı anılır. Kültür turları, hedef bölgedeki doğal ve tarihi güzellikleri ayrıntılı biçimde göstermek, o bölgenin kültürünü yakından tanıtmak için düzenlenir. Kültür turlarına katılan konuklar kısa bir süre zarfında, otobüs ulaşımına ve tur bilgilerinde belirtilmişse diğer taşıtlarda hiçbir ücret ödemeden, birçok yeri ziyaret edebilirler. Bol bol fotoğraf çekebilir ve dilerlerse yöresel ürünlerden alabilirler.

Kültür turları hem kısa sürede birçok yeri görme imkanı tanıdığından hem de ekonomik fiyatlarından dolayı her yaştan tatilciyi kendilerine çekmeyi ve her mevsim gözde olmayı başarıyor. Kapadokya turu da kültür turları arasında en ilgi gören turlardan.

Kapadokya Turu

Kapadokya turunda sizi neler bekliyor? Tabii ki en başta, doğanın milyonlarca yıl dantel gibi işlediği peri bacalarını göreceksiniz. Bu taş oluşumlarına neden peri bacaları denildiğini gördüğünüzde anlayacaksınız zaten. Büyüleyici ve devasa olan bu “şapkalı” taşlara peri bacasından daha uygun bir isim konulamazmış…

Kapadokya TuruElbette Kapadokya turunda daha birçok şey var. Gezinizin ilk gününde Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi, Nadar Avlusu, Üçler Çeşmesi, Hazret Avlusu, Aslanlı Çeşme, Kırklar Meydanı, Çilehane, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Balım Sultan Türbesi’ni ziyaret edebileceksiniz. Sonraki durak, içinden geçince günahların affolunduğu rivayet edilen Deliklitaş. Ak Çeşme, Hacı Bektaş-ı Veli anıtı, Yunus Emre Anıtı, Ozanlar Anıtı ve Mahsunu Şerif’in mezarı da ziyaret edeceğiniz yerler arasında. Birkaç günlük bir tur seçtiyseniz birbirinden güzel cave tarzı kapadokya otelleri ile konaklama ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Kapadokya bölgesine ilerlerken Avanos’ta mola verilecek. Avanos kendine has şarapları ve çömlekleriyle meşhur. Avanos’a uğramışken uluslararası ödüllü şaraplarından tadıp almadan gitmeyin. Çömlek atölyelerini de ziyaret edeceksiniz. Dilerseniz has Avanos çömleklerinden kendinize ve sevdiklerinize özel hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Çömlekçilik dışında halıcılık da bu bölgede eski çağlardan beri yaşatılan bir zanaat. Çömlek atölyeleri gibi halı atölyelerini de görebileceksiniz.

Başka bir durak olan Göreme Açık Hava Müzesi birçok kilise, manastır, şaraphane ve şapele ev sahipliği yapıyor. Göreme’de taş atölyelerini de gezebileceksiniz. Burada özel Kapadokya taşından da hediyelikler alabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin ziyarete açılan kesimlerinde içerideki incelikli ayrıntılara, örneğin havalandırma sistemine ve hava sıcaklığının hep belli bir derecede kalmasına hayret edeceksiniz.

Kapadokya turunda göreceğiniz önemli yerlerden biri de Ihlara Vadisi. Burada hem doğanın hem de insan elinin şekillendirdiği taşları göreceksiniz. Vadi boyunca oyulmuş birçok barınak, mezar ve kilisenin arasında Ağaçaltı ve Yılanlı kiliselerini ziyaret edebileceksiniz.

Anlayacağınız, Kapadokya turları bir kültür turunda olması gerekenleri, belki de daha fazlasını sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir