İstanbul-Tarihi-Mekanlar

İstanbul’da Tarihe Yolculuk

Yerleşim tarihi 300 bin yıl öncesine kadar uzanan yedi tepeli şehir İstanbul, günümüzde insan nüfusunun yoğunluğu, trafik gibi birçok olumsuzlukla anılsa da aslında tarih ve kültür şehridir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerden pek çok eseri de halen bünyesinde barındıran İstanbul, sahip olduğu tarihi ve kültürel derinlik nedeniyle yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

 

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleri ile misafirlerini büyüleyen İstanbul’da Gezilecek Yerler listesini yine Tarihi Yerler ve eşsiz doğal güzellikler oluşturmaktadır. İstanbul’da bulunan gezilecek yerleri listelemeye İstanbul’daki Müzeler‘den başlayalım:

İlk olarak İmparator Konstantin tarafından 360 yılında yaptırılan Ayasofya Kilisesi; halk ayaklanmalarında yıkılmış, İmparator 2. Theosios tarafından 415 yılında, sonrasında ise İmparator Justinianos tarafından 537 yılında tekrar inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonucunda camiye çevrilen Ayasofya, 1935 yılında müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır.

Yine İstanbul’da bulunan önemli müzelerden Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, TCDD İstanbul Demiryolu Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Kariye Müzesi, Aya İrini Kilisesi Müzesi, Havacılık Müzesi ve Aşiyan Müzesi ziyaret etmeye değerdir.

Eski İstanbul ya da Tarihi Yarımada olarak da anılan Sultanahmet’te Bulunan Tarihi Mekanlar‘ı listeleyecek olursak:

Sultan 1. Ahmet tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilen Sultanahmet Camii, içerisinde bulunan mavi renkli İznik Çinileri nedeniyle özellikle turistler tarafından “Blue Mosque (Mavi Cami)” olarak anılmaktadır. Minarelerde camiyi yaptıran Sultan Ahmet’in 16. Osmanlı Padişahı olması nedeniyle 16 adet şerefe bulunmaktadır.

İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı Padişahlarının ikameti ve devletin yönetimi amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 yılları arasında inşa ettirilen Topkapı Sarayı, 19. yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olmuştur. Osmanlı’nın tarihine tanıklık edebileceğiniz saray, 1924 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Bizans döneminde hipodrom olarak adlandırılan Sultanahmet Meydanı; Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Örme Sütun gibi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yine Sultanahmet semtinde bulunan Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı ve Alman Çeşmesi gibi eserler ile yakın konumdaki Kapalı Çarşı, Çemberlitaş Sütunu, Beyazıt Meydanı ve Beyazıt Camii’ni seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler içinde yer alan diğer tarihi mekanlardan Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii, Anadolu ve Rumeli Hisarlarını gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

 

İstanbul’da Konaklama

İstanbul gelişmiş turistik olanakları ile birlikte gelişmiş konaklama olanakları ile de bilinir. Konforlu hizmet sunmayı amaçlayan İstanbul Otelleri her bütçeye hitap edebilen alternatifler sunarken, Sultanahmet Otelleri ise tarihi yarımadayı keşfetmek isteyenlere kapılarını açmaktadır.

 

Siz de İstanbul gezilecek yerler listenizin üst sıralarına ekleyin ve İstanbul’un yaşayan tarihine tanıklık etme fırsatını kaçırmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir