gap

GAP Turu

Tatil deyince akla genelde Ege Akdeniz kıyıları gelir, mevsimlerden de yaz. Sonbahar ve kış ayları durgun bir sezon olarak düşünülür. Ama günümüzde artan kültür turları sayesinde yılın hiçbir zamanı evde oturup yazın gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. GAP turu bu güzel turlardan bir tanesi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin köklü kültürüyle tanışmaya hazır mısınız?

Kültür turları belirli bir bölgeyi kısa bir sürede en ayrıntılı şekilde gezdiren turlardır. Bu turlarda gittiğiniz yerlerin doğal, tarihsel ve kültürel bütün özellikleriyle tanışırsınız. Kültür turlarına ulaşım ve konaklama da dahil olduğu için oldukça ekonomik bir tatil olanağı sizi bekler. Kültür turları katılıma göre dört mevsim düzenlenir.

GAP Turu - AdıyamanGAP turları genelde diğer turlara göre daha uzundur. Sebebi tahmin edeceğiniz üzere mesafe. Otobüs ulaşımlı GAP turları uzunca bir süre otobüste seyahat etmeniz anlamına gelir ama göreceğiniz birçok manzara yeni olacağı için epey keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ama zaman ve mesafeyi azaltmak isterseniz aklınızda bulunsun, uçaklı GAP turları da hemen hemen aynı programa sahiptir.

GAP turlarının programlarına genelde dahil olan yerlerden biraz bahsedelim. Adıyaman olmazsa olmaz duraktır. Bu ilimizin sınırlarında meşhur Nemrut Dağı bulunuyor. Nemrut’ta Karaküş Tümülüsü, Doğu Batı Terasları, Zeus Oramastes, Apollon Mithras, Herakles Artaganes, Tanrıça Kommagene, Kral Antiochos ve Koruyu Aslan Kral Heykelleri bulunur. Turlar bu geziyi genelde gündoğumu veya günbatımı saatlerine denk getirirler ki buradan muhteşem manzaraya şahit olun. Bizans döneminde adı Amed olarak geçen Diyarbakır’da Ulu Camii, ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın evi, Dicle Havzası’nı, Yedikardeş burçlarını, Batman’da yok olma tehlikesi altında olan Hasankeyf’i, mağaraları, Yeni Saray’ı, Darphane’yi, Zekat Kuyusu’nu, Tılsımlı Kapı’yı, Gözcü Kulesi’ni, Büyük Saray’ı, Zindan’ı ve El Rızk Camii’ni görebileceksiniz.

GAP Turu - MardinSüryani cemaatinin en önemli yerleşkelerinden olan Midyat’ta Midyat Konuk Evi’ni gezebilirsiniz. Burada Telkari sanatını yakından inceleyebilirsiniz. Mardin’de Abbaraları, Şahtana Evi’ni, Hatuniye Medresesi’ni, Deyrülzafaran Manastırı’nı, Kasımiye Medresesi’ni görebilir ve Mardin’in yerel lezzetlerinden kaburga dolması, sembusek, ırok gibi yemekleri tadabilirsiniz. Urfa’da Halir-ür Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü ve Hz. İbrahim Makamı duraklarınızdan. Şanlıurfa’da Sıra Gecesine de katılabilirsiniz. Kahramanmaraş’ta ünlü Maraş dondurmasını yerinde yeme fırsatı elde edebilirsiniz. Gaziantep’te Gaziantep Kalesi’ni, Panorama Müzesi’ni, Ermeni Mahallesi’ni, Abdülkadir Kimyaevi’ni ve Bakırcılar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Gaziantep’e gitmişken Antep fıstığı ve nefis Antep baklavalarından tatmadan ve almadan eve dönmeyin. Bilecik’te kelaynaklar özel koruma altında. Antakya camileri ve kiliseleriyle tam bir kültür medeniyeti izleri taşıyor.

Bu kadar dolu dolu bir tur kaçmaz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir