Frigya Turları

Frigya Turu

Türkiye’nin her yerinden doğal güzellikler ve tarihi eserler fışkırıyor. Kültür turunu seven biriyseniz en popüler turlardan olan Batı Karadeniz turu veya Kapadokya turuna gitmiş olmanız olası. Ama eski Anadolu’da daha tonla uygarlık kurulmuş ve onlardan birçok kalıntı hala ayakta. Bu uygarlıklardan biri de Kütahya ve Afyon bölgesini kapsayan Frigya uygarlığı. Frigya turu size yeni deneyim kapıları açacak.

Frigya TuruEkonomik kültür turları belirli bir bölgeyi veya eski uygarlık alanını en ince ayrıntılarıyla, doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini tanıyarak gezmenize olanak tanır. Ulaşım ve konaklama içinde olduğu için oldukça hesaplıdır da. Kültür turları yıl içinde birkaç günlük veya haftalık kaçamaklar yapmanızı sağlar. Gezip dolaşmayı, yeni yerler keşfetmeyi seven biriyseniz seçenekleriniz çok. Frigya turu bunlardan biri. Ama kültür turlarında, özellikle toz toprak alanda yürüyüşün bol olduğu ve kara ikliminin hakim olduğu Frigya bölgesinde rahat spor ayakkabılarınızı ve yağmurluk veya hırkalarınızı eksik etmeyin.

Frigya uygarlığı hakkında da biraz bilgi verelim. Kütahya ve Afyon illerini kapsayan alana kurulmuştur. Frigler eski Hitit yerleşkelerinde yaşadıkları için Hitit kültüründen oldukça etkilendiler. Zamanın en güçlü uygarlıklarından biri oldular. Frigya’dan meşhur Kral Midas gelip geçmiştir. Hakkında “eşek kulaklı” olduğu ve “dokunduğu her şeyi altına çevirdiği”ne dair efsaneler vardır. Neyin ne kadar doğru olduğu bilinmez ama sıkıntılı bir yaşam geçirdiği kesin gibi. Frigya turuna dahil olan iki ilimizi biraz tanıyalım: Kütahya tarihi dışında güzel sanatlarla da ünlüdür. Kütahya’nın çinileri, seramikleri ve porselenleri uluslararası üne sahiptir. Gittiğinizde zamanınız olursa atölyeleri gezin ve evinize birkaç parça ürün alın. Afyon’un da lezzetleri ayrı meşhurdur. Afyon sucuğu, lokumu ve kaymağı da dünyaca ünlüdür ve yöreye has ürünlerden sadece birkaçıdır.

Frigya Turları

Frigya TurlarıFrigya turları dahilinde göreceğiniz yerlere de değinelim: Kütahya’da eski ahşap evleriyle ünlü Germian Sokağı, antik çağdan beri ilk yerleşmenin gerçekleştiği Kütahya Kalesi, Kütahya’nın her yanından görülen ve bir Selçuklu eseri olan Hıdırlık Tepesi, Macar Özgürlük Savaşı önderlerinden Lojos Kossuth’un Evi, külliye olarak yapılmış Ali Paşa Camii, 2. Efes olarak bilinen Zeus Tapınağı ve Borsa Alanı, Afyon’da tek kişilik kaya mezarlarının bulunduğu Ayazin Köyü ve Metropolis, Kral Midas’ın Şehri, Yazılıkaya Anıtı ve yine Kütahya’da seramik atölyesi.

Bölgeyi Frigya turu dışında gezmek ve dilediğinizce konaklamak isterseniz Kütahya otelleri ve Afyon otelleri üstün kaliteleriyle sizi bekliyor olacak. Buralarda termal kaynaklar bulunduğunu da not düşelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir