Eskişehir Tur Fiyatları

Eskişehir Turları

Eskişehir turları veya yaygın ismiyle Eskişehir Odunpazarı turları Eskişehir’i merak edenler ve haftasonu için küçük bir kaçamak yapmak isteyenlerin tercih ettiği turlardandır. Günübirlik Eskişehir turları olsa da genelde hafta sonu turları olarak düzenlenirler. Bazı turlara Kütahya da eklenebilir. Eskişehir ilini tanıyalım ve turda göreceğiniz yerlerden biraz bahsedelim.

Eskişehir ili İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Anadolu Üniversitesi’nin varlığı ve yoğun belediyecilik girişimleriyle Türkiye’deki en gelişmiş şehirlerden biri haline gelmiştir. Şehir hem doğal mirasını iyi değerlendirmiş hem de yeni tesislerle iyice gelişmiştir. Kısa süreli tur arayan ve yeni yerler görmek isteyen tatilciler Eskişehir turlarına yoğun ilgi gösterir.

Eskişehir Odunpazarı Turları

Eskişehir TurlarıOdunpazarı evleri ile ünlü. Burası Eskişehir’in ilk yerleşimi. Safranbolu ve Beypazarı’ndaki evlerle benzer mimari özellikler taşır. Bu evler restorasyonla yenilenip rengarenk bir görünüm almıştır. Eskişehir turlarının en önemli duraklarından.

Porsuk Çayı tarihi Friglere kadar uzanan bir çaydır, Sakarya ırmağının en uzun koludur. Günümüzde Eskişehir merkezdeki kısmı turizm açısından da önemlidir. Çok kişilik küçük kapalı motorlar ulaşım için kullanılsa da önerimiz en fazla dört kişi alan gondollarla tur yapmanız. Kendinizi Venedik’teymiş gibi hissetmeniz işten bile değil!

Eskişehir geniş düzlüğünü parklarla çok iyi değerlendiriyor. Kent Park çok önemli bir örnek. Devasa bir alanda yapay bir göl, gölde yapay bir ada ve yapay bir kumsal plaj bulunuyor. Ama yemyeşil ağaçlar ve suda yüzen envai çeşit balık tamamen gerçek. Parkın kapısından içeri girdiğinizde bir cennete girmiş gibi oluyorsunuz. Sazova Bilim ve Kültür Parkı ise adeta bir masal diyarında geziyormuşsunuz hissi veriyor. Kocaman bir şato, bir korsan gemisi göreceklerinizden sadece birkaçı. Ayrıca park içi ulaşım ücretsiz buharlı trenle yapılıyor. Daha ne olsun?

Eskişehir Tur FiyatlarıEskişehir’in kendine özgü tatları ve sanatları da vardır. Lezzetleri arasında parmak helva adı da verilen ve sade, kakaolu, fıstıklı çeşitleri olan met helvasını sayabiliriz. Dumanı üstünde çiğ böreklerini de unutmamak gerekir. Eskişehir’e özgü lületaşı birçok el işi eserde kullanılır. İsterseniz lületaşından hediyelikler alabilirsiniz. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi atölyesinde cam eşyaların nasıl yapıldığını canlı canlı izleyebilirsiniz. Beğendiğiniz cam eşyaları satına alma şansınız da var.

Eskişehir otelleri haftasonu gelen konuklarına kapılarını açarak kısıtlı sürelerini güzel bir şekilde geçirmelerini sağlar. Eskişehir’in misafirperverliğini otellerinde de hissetmeniz mümkün. İşte sadece iki gün içinde bunca yer görecek, bunca deneyim yaşayacaksınız.

Eskişehir tur fiyatları hemen her yerde çok uygundur. 150-200 TL ile hem tur, hem konaklama hem de ulaşımınızı karşılamaya yeter. Elbette met helvasının ve lületaşlarının cazibesine kapılırsanız diye biraz pay eklemenizde fayda var. Gitmişken eliniz boş dönmek olmaz. Gerçi Eskişehir bir kere gidilecek bir şehir değil. Yakın olduğu için ne zaman canınız isterse bir hafta sonu turuyla hasret giderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir