kültür turları

En Çok Satan Kültür Turları

Kültür turları her zaman rağbet gören bir tatil seçeneğidir. Kısa süreli seçenekleri ve ekonomik fiyatları olduğu, bu kadar kısa sürede birçok yeri görmenizi sağladıkları için haklı bir ilgi yaşarlar. İşte en çok satan kültür turları.

En Çok Satan Kültür Turları1. Eskişehir turları: Bu turlar genelde hafta sonu turları olarak düzenlenir. Türkiye’nin en bakımlı şehirlerinden olan Eskişehir’de Odunpazarı evlerini, yapay plajı ve adası olan Kent Park’ı, masal diyarından fırlamış gibi görünen şatolara ve korsan gemisine sahip Sazova Bilim ve Kültür Parkı’nı görebileceksiniz. Bazı turlarda Kütahya da tur kapsamına alınır.

2. Kapadokya turları: Kapadokya, lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakanın rüzgar ve yağmurla yüzyıllar boyunca şekillendirmesiyle oluşmuş doğa harikalarıdır. Zamanında yerleşimlere de ev sahipliği yapmış olan peri pacaları Ürgüp ve Göreme yöresi Kapadokya turlarının kapsamında. Avanos yöresinin özel şaraplarından tatmayı unutmayın.

3. Karadeniz turları: Bu turlar genelde iki çeşit: Batı Karadeniz turları ve uzun Karadeniz turları. Batı Karadeniz turları Karadeniz Bölgesi’nin Amasya’ya kadar olan kısmını kapsar ve hafta sonu turları olarak tercih edilebilir. Uzun Karadeniz turları otobüsle gidilen Karadeniz turları olabileceği gibi uçaklı Karadeniz turları da olabilir. Uzun Karadeniz turlarında Samsun, Trabzon, Rize ve Artvin illerini tüm doğal ve tarihi güzellikleriyle gezme fırsatını elde edersiniz. Bazı Karadeniz turlarına Gürcistan’ın Batum şehri de dahil olur. Gürcistan’a girmek için vize veya pasaporta ihtiyacınız yok, kapıda verilecek pasaran’larla rahatça geçebilirsiniz.

Popüler Kültür Turları4. Akdeniz turları: Akdeniz turları veya Ege Akdeniz turları Türk Rivierası diye anılan Ege Akdeniz kıyılarını görmenin en güzel yollarından biridir. Akdeniz turlarında genelde Muğla, Fethiye ve Kaş ilçeleri yer alır. Ama turun kapsamına göre adında değişiklik olabilir. Bu ilçeler Likya bölgesinde olduğu için Likya turları olarak adlandırılabilirler. Karya turları Marmaris ve Datça ilçelerinde yoğunlaşır. Pamfilya turları Isparta, Kemer, Side ve Alanya’yı kapsayan renkli turlardır. Unutmayın, bütün Akdeniz turlarında kara yoluyla görmenizin mümkün olmadığı adalara ve koylara düzenlenen günübirlik tekne turları var.

5. GAP turları: Bu turlar Türkiye sınırları içindeki en mistik turlardan olsa gerek. Otobüsle veya trenle gidilen GAP turlarının yanı sıra uçaklı GAP turları da var. GAP turlarında Diyarbakır Havaalanı’nda indikten sonra Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Birecik, Şanlıurfa, Gaziantep ve Antakya şehirlerini gezebileceksiniz. Hasankeyf, Harran, Midyat, Zeugma, Nemrut Dağı ve heykelleri, Mozaik Müzesi ve Protestan Kilisesi’ni görebileceksiniz. Bakırcılar Çarsısı’ndan alışveriş yapabileceksiniz. Unutulmaz bir kültür turu…

Kültür turlarında dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Bu turlar adları üstünde kültür turları olduğu için birçok müze ve ören yeri gezeceksiniz. Müze kartınız varsa unutmayın, yoksa tatil şirketiniz önceden ücretini alıp size bir Müzekart çıkartacaktır. Ayrıca bol bol yürüyeceğiniz için sağlam ve rahat bir ayakkabı giymeniz önemli. Hava durumunun değişebileceğini veya yüksek yerlerde daha serin olabileceğini göz önünde bulundurarak yanınızda yağmurluk ya da hırka tarzı bir şey alabilirsiniz. Elbette, fotoğraf makinenizi de unutmayın! Birbirinden güzel, kartpostal gibi manzaralar turdan sonra da içinizi açmaya devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir