Karadeniz Kültür Turları

Doğu Karadeniz Turları

Dağları, yaylaları, tarihi eserleri, eşsiz yeşil örtüsü ve adını aldığı Karadeniz’i ile benzersiz bir yer olan Karadeniz bölgesini keşfetmek istemez misiniz? Karadeniz’in Doğu bölgesi görülmeye değer güzellikler açısından en zengin bölümüdür. Karadeniz’in yeşil örtüsü insanı büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Bu yeşil örtü içinde yaylaların, dağların, köylerin, göllerin, nehirlerin ve tarihi yapıların bir araya gelmesiyle tablo gibi bir görüntüye sahip olmuş pek çok köşesi bulunmaktadır.

Karadeniz Turları

Yerli ve yabancı turistler Karadeniz turları ile bu içine kapanık, hırçın güzellikteki bölgemizi ziyaret etmektedirler. Karadeniz’in güzelliklerine tanıklık edenler asla tanık oldukları manzaraların güzelliğini unutamaz. Sizinde bu deneyimi yaşayıp, ülkemizin bu güzel köşelerini keşfetminizi tavsiye ediyoruz. Doğu Karadeniz Turları genelde Samsun’dan başlar. Samsun’da Atatürk Anıtı, İlk Adım Anıtı, Bandırma Vapuru, Gazi Müzesi gibi pek çok gezilecek ve görülecek yer vardır. Fatsa üzerinden Ordu’ya geçilen turlarda Karadeniz’in eşsiz manzarasına hakim 485 metre yükselikteki Boztepe’ye çıkıp burada bir çay içerek manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Doğu Karadeniz Turları

 

Sonraki gün Trabzon’a doğru yola çıkarken, Giresun’a uğrayıp meşhur fındığından alarak biraz mola verip Akçaabat üzerinden Trabzon’a gelmiş olursunuz. Trabzon’da Ayasofya Kililesi ilk duraklarınızdan biri olmalıdır. Kamnenos Krallığı dönemine ait bu Kilisenin mimari yapısı oldukça dikkatinizi çekecektir. Soğuksu Tepesi’ndeki Trabzon halkının Ata’mıza armağanı olan Atatürk Köşkü de turistlerin oldukça rağbet gösterdiği bir yerdir. Trabzon’da biraz alışveriş molası verebilir, meşhur Akcaabat köftesinin tadına bakabilirsiniz. Of üzerinden Çaykaraya geçip, Uzungöl’e çıkabilirsiniz. Burada muhteşem orman örtüsü ve dik yamaçları güzelliği ile oldukça etkileyicidir. Şerah Köyü’nün yöreye özel ahşap evleri doğanın içinde harika bir uyum sergilemektedir. Karadeniz’in ünlü gölü Uzungöl çevresindeki turunuz tamamlandığında artık Sürmeneye geçebilirsiniz.

Karadeniz Kültür Turları

Doğu Karadeniz turunuz içerisinde Sümela Manastırı kuşkusuz ki apayrı bir yer olacaktır sizin için. Turunuz kapsamında sabah ziyaret edecek olursanız eğer sabah sporu yapmak isteyenler için o patika yol, doğanın içinden koşu yapılarak tırmanılabilir. Daha sonra Manastıra ulaştığınızda Manastırın yapıldığı yer sizi fazlasıyla etkileyecektir. Meryem Ana Kilisesi, Nöbetçi Odaları, Misafirhane, Ayazma, Su Kemerleri, Kaya Freskleri rehberlerizin anlatımıyla bilgilendirileceğiniz yerlerdir. Burayı arkanızda bıraktıktan sonra Zigana Dağları bir sonraki durağınız olacaktır. Burada bol bol fotoğraf çekmek için bir mola vermek harika görüntüler yakalamak ve biraz dinlenmek için iyi bir fırsat olacaktır. Ve son olarak Osmanlı’da şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya’ya da uğranabilir. Burada 20.000’i aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji ve Mumya Müzesi ile şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Beyazıd Kulliyesi, Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Kral Kaya Mezarları’nı da panoramik bir tur ile gördükten sonra Ferhat ile Şirin efsanesine konu olan su kanallarınıda ziyaret edip şehri keşfetmeyi tamamlayabilirsiniz.

Kültür turu

Doğu Karadeniz Turları’na bazen Batum’un da dahil edildiğini söylemek gerek. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre T.C. vatandaşları kimlikleri ile şehire giriş yapabilmektedir; bu yüzden birçok Karadeniz turunda Batum’da gezilecek yerlerden biri olarak Gürcistan’a geçmekte ve Batum’u da gezmektedir. Kültür turları arasında Karadeniz oldukça etkileyici bir Kültürel renge sahiptir, umarım bir gün sizde gerçekleştireceğiniz bir Karadeniz turu sayesinde bu güzellikleri görme ve tanıma şansına erişebilirsiniz…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir