gaziantep

Dayanılmaz Lezzetler Diyarı Gaziantep

Köklü tarihi, farklı coğrafyası, dayanılmaz lezzetlere sahip mutfağı, değer biçilemeyen el sanatları, türküleri, fıstığı, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve Gaziantep otelleri ile Güneydoğu’nun en gözde şehirlerinden biridir Gaziantep…

Tarihi yerleri seven, kültürümüzün alt yapılarına meraklı olan, değişik ve güzel lezzetler tatmaktan keyif alanlar için Gaziantep büyüleyici bir kent. Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından birisi olma özelliğine sahip olan kentin Milattan Öncesi’ne dayanan tarihi Roma, Bizans, Türk – İslam ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmasına kadar sürer. Bu dönemlere ait değerleri günümüze kadar getirmeyi başarmasıyla, Gaziantep gezilecek yerler açısından fazlasıyla zengin bir müze olarak karşımıza çıkıyor. Birbirlerinden ayırt edilemeyecek öneme ve değere sahip olan bu yerlerden birkaç tanesini söylemek gerekirse ilk sırayı Zeugma Mozaik Müzesi alır. Yapısı ve eserleri ile dünyanın en önemli müzeleri arasında yerini alan müzede Antep çevresinde yapılan kazılarda bulunan paha biçilmez mozaik eserler sergileniyor. Bu müzenin kendinden en çok bahsettiren eseri ise Çingene Kızı adlı mozaik parçasıdır.

Dört bin yıllık bir geçmişi olan Gaziantep Kalesi de görülmesi gereken yerler arasında… Restore sürecinden geçen kalenin içini gezebilir ve içerisinden Gaziantep’i tepeden seyretme keyfini yakalayabilirsiniz. Eski Türk el sanatlarının son ustalarını barındıran Gaziantep’te, Bakırcılar Çarşısı’nı da kesinlikle görmelisiniz. Bakırdan yapılmış envai çeşit ürünün sergilendiği çarşıdan kendinize ve sevdiklerinize hediyeler satın alabilirsiniz.

Gaziantep gezilecek yerler

Hititler’den kalma taş ocağı ve heykellerin yer aldığı Yesemek Açık Hava Müzesi’nde Hitit Uygarlığı’na ait birkaç eseri görebilirsiniz. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birini görmek isterseniz Dülük’ü ziyaret etmelisiniz. 30 – 40 bin yıl öncesinde yaşayan insanların yaşadıkları mağara gibi yerleri ve kullandıkları çeşitli aletleri görebilirsiniz. Dülük Kaya Mezarları’nı gezebilirsiniz.

Hamamlarıyla da ayrı bir öneme sahiptir Gaziantep. Türkülere bile konu olan eski – yeni pek çok hamamı barındıran Gaziantep’te günümüze kadar gelebilen tarihi hamamlardan bazıları Şeyh Fethullah Hamamı, Tuğlu Hamamı, Paşa Hamamı, İki Kapılı Hamam, Naip Hamamı, Tabak Hamamı, Nakıpoğlu Hamamı, Eski Hamam, Pazar Hamamı ve Keyvanbey Hamamı ’dır.

Bir de ünü ülke sınırları aşan birbirinden güzel Gaziantep yemekler vardır ki onlar saymakla bitmez… Türk ve Dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Gaziantep Mutfağı adeta bir hazine gibidir. Antep’in güneşi altında kurutulan sebzelerden yapılan dolmalar, tarlalardan taze taze gelen domates ve biberlerden yapılan organik salçalar, coğrafyanın armağanı olan fıstıktan yapılan envai çeşit tatlılar, yeşil otlaklarda büyüyen hayvanların etlerinden yapılan muhteşem et yemekleri, o hayvanlardan elde edilen sütlerle yapılan peynirler… Bu saydıklarımızın kat kat fazlasını bulunduran Gaziantep mutfağından baklava, kebap, lahmacun, çiğ köfte, içli köfte, beyran, şiveydiz mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden birkaç tanesi…

Gaziantep otelleri bakımından uygun olmakla beraber otel seçenekleri bakımından da oldukça zengindir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir