Bozcaada Turları

Bozcaada Turları

Bozcaada turları Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Bozcaada’yı görmenize olanak tanıyan kültür turlarıdır.

Bozcaada TurlarıBozcaada, Gökçeada (İmbros) ve Marmara Adası’ndan sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü adasıdır. Çanakkale Boğazı’nın girişinde bulunduğu için tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olmuştur. Eski adı Tenedos’tur. Ünlü tarihçi Heredot’un Tarihlerinde adı sıkça geçer. Tahminlere göre, antik çağda Midilli Adası’nda oturan Aiolya halkının bir kısmı buraya yerleşir. Troya Savaşı sırasında Aulis Limanı üs olarak kullanılır. İyonya ayaklanmasından sonra Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Aydınoğullarının ve Osmanlıların egemenliğine girer. Venedik ve Ceneviz rekabetine sahne olur. Bu kadar hareketli bir tarihe karşılık Bozcaada bugün en sakin, en huzurlu tatil yerlerinden biridir.

Çanakkale iline bağlı olan Bozcaada’ya Geyikli İskelesi’nden yazın 15 dakikada bir kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Bozcaada’ya kültür turlarıyla gitseniz de kendi imkanlarınızla gitseniz de feribotla adaya geçmek durumundasınız. Kısa ve keyifli bir yolculuk… Yolunuzun üstünde yel değirmenlerini seyretmeyi unutmayın. Bozcaada’da sizi neler bekliyor peki? Merkezden bahsedersek, yaz ayları oldukça hareketli olsa da yine de bir sükunet havası vardır. Bozcaada’nın kendine has birçok ürünü vardır. Eski çağlardan beri üzüm bağları meşhurdur. Üzüm türleri, şarapları, zeytinleri, zeytinyağları ve başka zeytin ürünleri, meyveleri ve bu meyvelerden yapılan reçelleri, balları, özellikle kekik ballarından almak isteyeceksiniz muhtemelen. Ama aklınızda bulunsun, adanın kirlenmemesi için naylon poşet yerine kese kağıdı kullanılıyor. Aldıklarınız çoğaldığında taşımakta zorlanabilirsiniz, o yüzden yanınızda çanta veya kumaş torba getirin. Bir günde bitiremeyeceğiniz için eşsiz Bozcaada Otelleri seçeneklerine de şöyle bir göz atmalısınız.

Bozcaada Turu

Bozcaada kültür turları size Bozcaada merkez dışında adadaki limanlardan ve plajlardan birkaçını da gösterir. Hemen hemen bütün tur programlarında Ayazma Plajı yer alır. Ayazma Plajı’nın suları adından da anlaşılacağı üzere epeyce serindir. Ama yaz sıcağında ve yumuşacık beyaz kumlar eşliğinde oldukça iyi gelir. Bozcaada kültür turları genelde 2 veya 3 günlük turlardır. Dolayısıyla kısa tatil kaçamakları için uygundur. Bu turlarda çoğunlukla sadece Bozcaada olmaz. Çanakkale sınırlarında bulunan veya yakın olan birkaç önemli durak daha olur. Güzel manzarasıyla göz dolduran Behramkale’deki Assos Antik Kenti, eski efsanelere konu olmuş Troya Antik Kenti ve yine efsanelere konu olmuş Çanakkale Şehitliği olmazsa olmaz duraklardandır. Tur programları tam bir doğa harikası olan ve birçok bitkiyle hayvan türünü barındıran Kazdağları Milli Parkı’nın yanı sıra eski Misya uygarlığında olan Balıkesir ilçesi Ayvalık’ı ve ilaveten İzmir’i de kapsayabilir.

Kültür turları bir yeri doğal, tarihi, kültürel ve yerel bütün ayrıntılarıyla görmenize olanak tanır. Kültür turlarına katılırken ören yerleri için Müze Kartı’nızı, bol bol yürüyeceğiniz için rahat ayakkabılarınızı ve havanın değişkenliğine önlem için hırka veya ceketinizi almayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir