adalar

Adalar’ın Gerçek Prensi Büyükada

Marmara Denizi’nde yer alan ve Prens Adaları olarak anılan adalar İstanbullular için hafta sonu kaçamaklarının adresi olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgi odağıdır. Bu ilgiyi hak eden adalar arasında da en çok rağbet göreni kuşkusuz Büyükada’dır.

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada aynı zamanda adaların bu isimle anılmasını sağlayandır. Bunun iki sebebi var. İlk sebep eski adının Yunanca “Prens” manasına gelen Prinkipos olmasıdır. İkinci sebep ise yüzyıllarca buralarda hüküm süren Bizans döneminden yadigardır… Bizans döneminde çıkan taht kavgalarında huzurun sağlanması için nice prens, prenses ve din adamları Büyükada’ya sürgün edilmiştir. Bu sürgünler diğer adalara da yapılmıştır ama en çok Büyükada tercih edilmiştir. Bu sebeplerden dolayı da adalar Prens Adaları olarak bilinir.

Büyükada, tabiatın armağanı olan konumu, muhteşem doğal güzelliklere sahne olan doğal güzellikleri, ormanlarla kaplı olan toprakları sayesinde temiz olan havası, şehir hayatından uzak olması ve kaçamak yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Büyükada otelleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesidir.

İlkbaharın kendini göstermesiyle açılan ada sezonu yaz aylarında doruk noktasına ulaşırken, adalara yapılan bu akından en büyük payı Büyükada alır. Çünkü diğer adalara nazaran Büyükada gezilecek yerler bakımından daha zengin ve adından da anlaşılacağı gibi daha büyüktür.

Büyükada’yı görmenin en rahat yolu diğer adalarda da popüler bir ulaşım şekli olan bisiklettir. Vapurdan iner inmez bisikletçi bulup kendinize göre bir bisiklet kiralarsanız tüm adayı pedal çevirerek daha kısa zamanda ve daha az yorgunlukla gezebilirsiniz. Ama şunu da belirtmek gerekir ki Büyükada’da görülecek yerler her zaman için bisikletle gidilebilecek kadar düz olmayabilir. Mesela Aya Yorgi Manastırı’na bisiklet ile çıkmamanızı öneririz. Çünkü manastır Yorgi Tepesi’nde yer almaktadır. Hatta buraya her yıl 23 Nisan’da pek çok insan yürüyerek ve ip bağlayarak çıkarlar, manastırda dilek tutarlar.

Bunun yanı sıra Rum Yetimhanesi de Büyükada’nın en güzel yerlerinden biri olan Hritos Tepesi’nde yer alır. Dünyanın en büyük ve en eski ahşap monoblog yapılarından biri olan yetimhane günümüzde harabeden ibarettir.

Hızır İlyas Tepesi’nde yer alan Adakule de adanın en yüksek yerinde yükselir ve neredeyse Büyükada’nın her yerinden görülebilir.

Bu yapılara ek olarak Adalar Müzesi ve II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Cami Büyükada’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Büyükada’nın huzurunu yaşamak için bana bir gün yetmez diyenlerdenseniz adada konaklamanız için seçenekler oldukça fazla… Dilerseniz adanın eski evlerinden birini günlük olarak kiralayıp kalabalık arkadaş grubunuz ile konaklayabilirsiniz. Ya da dilerseniz Büyükada otelleri arasında seçip yapıp başka hiçbir şey düşünmeden şehirden uzakta kafa dinlemenin keyfini sürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir